.
سیمای محیط طبیعی
1397/7/9 دوشنبه
زیستگاههای طبیعی
در یک نگاه به توپوگرافی استان قزوین می توان 3 چهره کوهستانی ،تپه ماهوری و دشتی _بیابانی را به وضوح در این استان 15820 کیلو متر مربعی مشاهده نمود.
 
®اکوسیستم کوهستانی
 
وجود مناطق مرتفع بصورت تیغه های صخره ای یا تپه های بلند ودرجه حرارت پایین تر نسبت به مناطق هم جوار و میزان بارندگی بیشتر از خصوصیات بارز این اکوسیستم است .پوشش گیاهی این نوع اکوسیستم شامل علفزار ها و بوته زارها است. از پستانداران این اکوسیستم می توان از ول برفی ،پازن و پلنگ را نام برد . حیوانات این اکوسیستم ذخیره چربی زیادی دارند و موهای بلند شان در زمستان روشن وگاهی کاملا سفید می شود(گزارش وضعیت محیط زیست ایران -1383) مناطق رودبار الموت ، رودبار شهرستان ، طارم و آوج که جزء ارتفاعات شمالی و جنوبی استان قزوین محسوب می شوند در زمره اکوسیستم های کوهستانی قرار می گیرند وسعت این اکوسیستم چیزی در حدود نیمی از وسعت استان است.
 
®        اکوسیستم استپی و تپه ماهوری
 
بخش اعظمی از مناطق مرکزی استان قزوین جزء اکوسیستم های استپی است،بطوریکه بین محدوده ارتفاعات شمالی وارتفاعات جنوبی استان کشیده شده است. در این مناطق میزان بارندگی نسبتا کم است ، در فصل زمستان اغلب مناطق این اکوسیستم یخبندان وجود دارد. پوشش گیاهی کوتاه و اکثرا از گونه های بالش وش نظیر درمنه و گون است. پستانداران این اکوسیستم معمولا دارای پاهای بلند وقادرند با سرعت زیاد بدوند ،این دویدن برای آنها که جایی برای پنهان شدن یا کمین ندارند بسیار ضروری است . از پستانداران خاص این اکوسیستم در منطقه استپی آهو و قوچ ومیش است که در حال حاضر در بخش غربی استان متمرکزند در حالیکه در دو دهه گذشته استپها ی استان زیر سم گله های بزرگ آهو قرار داشته که شاخص آن دشت افشاریه و بویین زهرا بوده ولی در حال حاضر فعالیت ها انسانی و راههای ارتباطی عرصه را باری این گونه بسیار تنگ نموده است.
 
®اکوسیستم نیمه بیابانی
 
 
بخش کوچکی از شرق استان مابین دو شهرستان آبیک و بویین زهرا دارای اکوسیستم نیمه بیابانی وتاحدی بیابانی است ،این اکوسیستم شرایط خاص اکوسیستم های بیابانی،کویر وشن زارهای مرکزی ایران را دارا نمی باشد ولی می توان گفت این اکوسیستم ،حاشیه بیابان ها و شور زارهای قم و کویر مرکزی ایران است. پوشش گیاهی آن اغلب تاغ و گز بوده و از مهمترین پستانداران آن می توان به دوپاها اشاره داشت.

* * * حمایت از کالای ایرانی * * *