جوابیه

توضیحات روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص نامه تعدادی از خبرنگاران توضیحات روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص نامه تعدادی از خبرنگاران

توضیحات روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص نامه تعدادی از خبرنگاران

مبادا خصومت با کسی، شما را از عدالت و انصاف باز دارد (سوره مائده، آیه 8(

مردم شریف ایران، مدیران مسئول، سردبیران و خبرنگاران محترم رسانه های کشور؛

با عرض سلام، احترام و فروتنی

نکات حاضر، برای احترام به افکار عمومی، روشنگری و تنویر اذهان مردم عزیز و فعالان رسانه ها در خصوص عملکرد رسانه ای سازمان حفاظت محیط زیست و پاسخ به برخی نقدهای خلاف واقع و غیر منصفانه منتشر شده است. بر این مبنا، در چند محور به ابهامات مطرح شده، پاسخ داده خواهد شد:

۱-    سیاست قطعی و مسلّم سازمان محیط زیست، احترام به افکار عمومی و رسانه ها، شفاف سازی و تعامل کامل با خبرنگاران بوده و خواهد بود. طبعا روابط عمومی این سازمان، با دغدغه ها و مشکلات حرفه خبرنگاری و مسایل فردی و اجتماعی این عزیزان آشناست و درباره تلخ و تند نویسی های آنان، دچار سوء تعبیر یا بی انصافی نخواهد شد. اما بسیار پسندیده است که همه ما با لحاظ کردن اخلاق رسانه ای، منصفانه و خردورزانه بنویسم، سخن بگوییم و نقد کنیم. ضمن اینکه به زودی طی نشستی صمیمانه، دغدغه ها و نکات مدیران رسانه ها و خبرنگاران عزیز شنیده خواهد شد.

۲با احترام به تمامی رسانه های رسمی کشور و خبرنگاران ارجمند، نامه ای که ۲۵ نفر از آنان در خصوص فعالیت های رسانه ای سازمان محیط زیست امضا کرده اند؛ احتمالا به منظور حمایت ۲۳ نفر از این عزیزان، از دو خبرنگار گرامی دیگر بوده است. نکته جالب در خصوص این نامه، آن است که تعدادی از امضاکنندگان آن، اساسا خبرنگار حوزه محیط زیست نیستند، چند نفر دیگر از این گرامیان نیز بارها به نشست های خبری سازمان دعوت شده اند و به هر دلیلی حضور پیدا نکرده اند، اما اکنون مدعی حذف و عدم دعوت هستند. در ادامه، ضمن تاکید  بر این نکته که در سازمان محیط زیست، هیچگونه حذف یا تبعیضی در تعامل با رسانه ها و خبرنگاران وجود نداشته و ندارد؛ موارد مرتبط با این موضوع، مطرح خواهد شد.

۳تنها در یک مورد و براساس پروتکل رسانه ای سازمان و دولت، از حضور یک خبرنگار آزاد در گروه سایبری پیام رسان سازمان، که برای اطلاع رسانی به رسانه ها راه اندازی شده، عذرخواهی و ضمن تقدیر و تشکر، از ایشان خواسته شد که در صورت همکاری با رسانه های رسمی کشور، معرفینامه ای مبنی بر این موضوع به روابط عمومی ارائه دهند تا بلافاصله به اعضای گروه ملحق شوند.

۴- این حق طبیعی همگان است که پرسش ها و ابهامات خود را بپرسند و همه دستگاه ها، براساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، موظف به پاسخگویی هستند. در کنار این موضوع، هر فرد یا خبرنگاری نیز مختار است که با دیگری مصاحبه انجام بدهد یا ندهد. تنها در یک مورد، سازمان به این جمعبندی رسید که با خبرنگاری که در روزنامه دولت فعالیت می کند و علیه دولت و سازمان محیط زیست، در سایر فضاهای رسانه ای مطلب می نویسد، مصاحبه انجام ندهد. زیرا ایشان، قبلا طی مصاحبه ای مبسوط، تمامی پرسش های خود را از رییس محترم سازمان پرسیده و پاسخ های لازم را دریافت کرده بود. در نتیجه، از آن روزنامه خواسته شد هر فرد دیگری که صلاح می دانند به عنوان مصاحبه کننده با رییس سازمان تشریف بیاورد تا مباحث دیگری پرسیده و پاسخ داده شود. طبعا و بنابر ملاحظات اخلاقی و حرفه ای، روابط عمومی سازمان محیط زیست، هیچگاه از رسانه ای نخواسته که خبرنگارش را تغییر دهد و چنین ادعایی خلاف واقع است و تکذیب می شود.

بيشتر
شعار سال ۱۴۰۱ "سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین"