محیط زیست در رسانه ها
عمل شکارچی قزوینی مورد قبول فرهنگ شکار نیست/ زیستگاه ها تحمل حیات وحش مازاد را ندارند

عمل شکارچی قزوینی مورد قبول فرهنگ شکار نیست/ زیستگاه ها تحمل حیات وحش مازاد را ندارند

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین ضمن محکوم کردن عمل قبیح شکارچی قزوینی مبنی بر انتشار فیلم شکارش در یزد گفت: نباید با احساسات مردم بازی کرد.

حسن عباس‌نژاد روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین، ضمن محکوم کردن پخش فیلم  گونه کَل بز هفت ساله شکار شده در یزد توسط شکارچی قزوینی در فضای مجازی، این عمل را نکوهیده دانست و اظهار کرد: شکارچی اصیل هیچ گاه این کار ناپسندیده را انجام نمی‌دهد و با قرار دادن در فضای مجازی و تبلیغات آن، احساسات مردم را جریحه‌دار نمی‌کند.

وی افزود: گرچه شکارچی قزوینی مجوز شکار داشته و شکارش خلاف قانون نبوده اما به جهت پخش فیلم شکار باید با وی برخورد و تذکر لازم صورت گیرد و باید بداند در عرف جامعه چنین عملی، قبیح بوده و شایسته یک شهروند با فرهنگ نیست.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین در خصوص نقش شکار حیات وحش توضیح داد: شکار جزیی از فرایند مدیریت حیات وحش در زیستگاه است و با توجه به شرایط زیستگاهی حیات وحش، در صورتی که کارشناسان محیط زیست تشخیص دهند برداشت تعدادی از جمعیت حیات وحش بصورت مدیریت شده لازم می‌شود.

عباس‌نژاد افزود: ظرفیت زیستگاه حیات وحش محدود است و اگر تعداد حیات وحش از ظرفیت برد زیستگاه بیشتر شود یا باید به طور فیزیکی حذف شود یا باید گونه طعمه گیر به زیستگاه فرستاد تا نسبت به تعدیل حیات وحش اضافه اقدام کند.

وی ادامه داد: شکار به طور طبیعی در طبیعت و چرخه آن و محیط زیست بد نیست، خوب هم است اما به دلیل اینکه گونه‌های طعمه گیر در زیستگاه‌ها محدود است، قاعدتا کنترل فیزیکی در دستور کار قرار می‌گیرد تا تعداد حیات وحش موجود با ظرفیت زیستگاه برابر شده و به تداوم حیات و تکثیر و پرورش آن منجر شود.

این مسئول با بیان اینکه اگر تعداد حیات وحش از ظرفیت زیستگاه بیشتر باشد علاوه بر آسیب زدن به زیستگاه، پوشش گیاهی آن نیز از بین رفته و موجب از بین رفتن حیات وحش و یا مهاجرت آنها می‌شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین افزود: شکار، پدیده طبیعی بوده و با توجه به ظرفیت زیستگاه باید انجام شود اما تبلیغ کشتن شکار و قرار دادن آن در فضای مجازی را عرف، فرهنگ و فرهنگ شکار نمی‌پذیرد و به دلیل مذموم بودن، این عمل زشت را محکوم می‌کنیم.

عباس‌نژاد بیان کرد: نظر کارشناسی بنده در خصوص شکار با أخذ مجوز، منفی نیست اما باید اصول شکار رعایت شود تا عواطف و احساسات عمومی برانگیخته نشود.

به گزارش ایلنا، چند روز پیش انتشار فیلمی از شکار یک کَل بز هفت ساله در قرق علی‌آباد چهل‌گزی استان یزد توسط یک شکارچی قزوینی، موجی از اعتراض‌ها را درفضای مجازی به همراه داشته است.

بيشتر